8 důležitých lekcí roku 2019
CAMP logo
CAMP dots
8 přednášek
roku 2019
8 lekcí
roku 2019

CAMP

8 důležitých lekcí roku 2019
CAMP logo
CAMP dots
8 přednášek
roku 2019
8 lekcí
roku 2019
Centrum architektury a městského plánování neboli CAMP si dalo za cíl zlepšit veřejnou diskuzi o rozvoji Prahy. Chce být základním zdrojem přehledných a dostupných informací o přítomnosti a budoucnosti hlavního města a fungovat jako otevřená platforma pro každého, kdo má zájem o společné plánování a rozvíjení Prahy. Nedílnou součásti centru je bohatý program sestávající z veřejných diskuzí, vystoupení tuzemských i zahraničních odborníků, workshopů, projekcí a dalších aktivit.

Pokud nesledujete dění na CAMPu tak, jak ho sledujeme na CG.academy, určitě jste mohli nevědět o některých velmi pozoruhodných lekcích které probíhaly v minulém roce. Daný longread obsahuje digest záznamů osmi odborných přednášek s krátkými popisy a texty o jednotlivých přednášejících. Všechno jsme pečlivě shromáždili na jednom místě, tak že si to můžete kdykoliv sledovat v pohodlí domova.

Najdete tady úvahy o vlivu současné výroby a distribuce potravin na moderní metropoli, představy o budoucnosti přenosu informací, myšlenky o komunikaci architektury v digitalizovaném světě anebo brilantní úvahy Miroslava Šika o moderních městech.

Tento obsah doporučujeme pro studenty architektury, praktikující architekty nebo designéry a kohokoliv se zájmem o architekturu a urbanismus. Doufáme že náš longread vás bude inspirovat k sledování dění na CAMPu a návštěvě dalších přednášek.
Centrum architektury a městského plánování neboli CAMP si dalo za cíl zlepšit veřejnou diskuzi o rozvoji Prahy. Chce být základním zdrojem přehledných a dostupných informací o přítomnosti a budoucnosti hlavního města a fungovat jako otevřená platforma pro každého, kdo má zájem o společné plánování a rozvíjení Prahy. Nedílnou součásti centru je bohatý program sestávající z veřejných diskuzí, vystoupení tuzemských i zahraničních odborníků, workshopů, projekcí a dalších aktivit.

Pokud nesledujete dění na CAMPu tak, jak ho sledujeme na CG.academy, určitě jste mohli nevědět o některých velmi pozoruhodných lekcích které probíhaly v minulém roce. Daný longread obsahuje digest záznamů osmi odborných přednášek s krátkými popisy a texty o jednotlivých přednášejících. Všechno jsme pečlivě shromáždili na jednom místě, tak že si to můžete kdykoliv sledovat v pohodlí domova.

Najdete tady úvahy o vlivu současné výroby a distribuce potravin na moderní metropoli, představy o budoucnosti přenosu informací, myšlenky o komunikaci architektury v digitalizovaném světě anebo brilantní úvahy Miroslava Šika o moderních městech.

Tento obsah doporučujeme pro studenty architektury, praktikující architekty nebo designéry a kohokoliv se zájmem o architekturu a urbanismus. Doufáme že náš longread vás bude inspirovat k sledování dění na CAMPu a návštěvě dalších přednášek.

Jak jídlo tvaruje naše města

Jak jídlo tvaruje naše města
Carolyn Steel
Britská architektka, akademička, autorka knihy Hungry City
Carolyn Steel je britská architektka a akademička, která o vztahu měst a jídla přednášela na Cambridge University, London School of Economics i TEDu. Její kniha Hungry City vyšla v roce 2008 a byla přeložena do 7 jazyků; druhý titul Sitopia vychází v nakladatelství Chatto & Windus v březnu roku 2020.
Carolyn Steel
Britská architektka, akademička, autorka knihy Hungry City
Carolyn Steel je britská architektka a akademička, která o vztahu měst a jídla přednášela na Cambridge University, London School of Economics i TEDu. Její kniha Hungry City vyšla v roce 2008 a byla přeložena do 7 jazyků; druhý titul Sitopia vychází v nakladatelství Chatto & Windus v březnu roku 2020.
Mít jídlo na dosah kdekoli a kdykoli bereme ve městě jako samozřejmost - ale kde se ty stovky milionů porcí, které homo urbanus denně potřebuje pro své fungování, vlastně berou? Carolyn Steel ve své přednášce odlehčeným a inspirativním způsobem představuje nenápadný každodenní zázrak nasycené metropole. Potraviny náš svět tvarovaly od starověku a Steel tenhle formativní potenciál chápe i jako základ své budoucí "sitopie" — vize rovnocenného, udržitelného vztahu mezi městem a venkovem, kde jídlo opět hraje ústřední roli v životě společnosti.
Mít jídlo na dosah kdekoli a kdykoli bereme ve městě jako samozřejmost - ale kde se ty stovky milionů porcí, které homo urbanus denně potřebuje pro své fungování, vlastně berou? Carolyn Steel ve své přednášce odlehčeným a inspirativním způsobem představuje nenápadný každodenní zázrak nasycené metropole. Potraviny náš svět tvarovaly od starověku a Steel tenhle formativní potenciál chápe i jako základ své budoucí "sitopie" — vize rovnocenného, udržitelného vztahu mezi městem a venkovem, kde jídlo opět hraje ústřední roli v životě společnosti.

Tangible Bits & Radical Atoms

Tangible Bits & Radical Atoms
Hiroshi Ishii
Počítačový věděc a profesor na Media Lab v MIT, pionýr koncepce tangible user interface
Za svou práci na Tangible Bits dostal Ishii roku 2001 definitivu a letos získal cenu SIGCHI Lifetime Research Award za přínos, jenž od něj na poli interakce člověka a počítače získala vědecká obec za poslední čtvrtstoletí.
Hiroshi Ishii
Počítačový věděc a profesor na Media Lab v MIT, pionýr koncepce tangible user interface
Za svou práci na Tangible Bits dostal Ishii roku 2001 definitivu a letos získal cenu SIGCHI Lifetime Research Award za přínos, jenž od něj na poli interakce člověka a počítače získala vědecká obec za poslední čtvrtstoletí.
Profesor Hiroshi Ishii představuje revoluční vizi Tangible Bits a na ni navazující koncepci Radical Atoms. Cílem jeho výzkumného týmu je převádět čistě digitální informaci do formy, kterou lze skutečně vnímat a pocítit, nikoli jen zshlédnout jako vizualizaci na obrazovce.

Prostřednictvím svých designových projektů vás seznámí se svou představou o budoucnosti přenosu informací. Nedílnou součástí jeho projektů je filosofie spojení umění a vědy, které pospolu vytvářejí přesah a zajišťují přetrvání původní vize. Možnost doopravdy se dotknout přenášené informace a moci ji pocítit, či dokonce umožnit člověku interagovat s fyzickou manifestacíi dat, upravovat je, programovat v hmotné formě, je naplněním právě takové představy.
Profesor Hiroshi Ishii představuje revoluční vizi Tangible Bits a na ni navazující koncepci Radical Atoms. Cílem jeho výzkumného týmu je převádět čistě digitální informaci do formy, kterou lze skutečně vnímat a pocítit, nikoli jen zshlédnout jako vizualizaci na obrazovce.

Prostřednictvím svých designových projektů vás seznámí se svou představou o budoucnosti přenosu informací. Nedílnou součástí jeho projektů je filosofie spojení umění a vědy, které pospolu vytvářejí přesah a zajišťují přetrvání původní vize. Možnost doopravdy se dotknout přenášené informace a moci ji pocítit, či dokonce umožnit člověku interagovat s fyzickou manifestacíi dat, upravovat je, programovat v hmotné formě, je naplněním právě takové představy.
Sledujete náš newsletter?
Nenechte si ujít vydání nových epizod, článků a příběhů. Pravidelně připravujeme nový kontent na blogu, obnovujeme kalendář vypsaných kurzů a nabízíme slevy na školení pro opravdové zájemce.
Nejde o žádný spam. Máme rádi pouze skvěly obsah.

Komunikace v architektuře

Komunikace v architektuře
Peter Murray
Britský arhitekt, spisovatel a komentátor architektury
Peter Murray vystudoval architekturu v Bristolu a Londýně, ale spíše než praxi se celý život věnuje psaní o architektuře a designu. Založil magazín Blueprint, London Festival of Architecture, který je dnes významnou každoroční událostí v kulturním životě britského hlavního města, a také galerii New London Architecture, která sloužila do jisté míry jako předobraz CAMPu.
Peter Murray
Britský arhitekt, spisovatel a komentátor architektury
Peter Murray vystudoval architekturu v Bristolu a Londýně, ale spíše než praxi se celý život věnuje psaní o architektuře a designu. Založil magazín Blueprint, London Festival of Architecture, který je dnes významnou každoroční událostí v kulturním životě britského hlavního města, a také galerii New London Architecture, která sloužila do jisté míry jako předobraz CAMPu.
Komunikace architektury je hodně podceňovaným tématem celkově v profesi a obzvlášť na české architektonické scéně. Přitom v topových architektonických ateliérech už dávno mají samostatné odborníky, které se věnují marketingové a PR komunikaci studia. Paradoxně jde o jednu z klíčových věci v podnikání architekta a zároveň o jednu z nejzanedbávanějších.

Samotná architektura dnes nestačí k tomu abyste měli dobrý byznys. Často dokonce s dobrým byznysem to má velmi málo společného. Určitě poznáte architekty, kteří mají skvělé realizace a návrhy, ale nemůžou si dovolit koupit lepší počítače do kanceláře nebo samotnou tu kancelář. Co musí dělat architekt ve svém podnikání aby byl efektivní? Aspekt komunikace s tím má více společného než aspekt architektonické tvorby.
Komunikace architektury je hodně podceňovaným tématem celkově v profesi a obzvlášť na české architektonické scéně. Přitom v topových architektonických ateliérech už dávno mají samostatné odborníky, které se věnují marketingové a PR komunikaci studia. Paradoxně jde o jednu z klíčových věci v podnikání architekta a zároveň o jednu z nejzanedbávanějších.

Samotná architektura dnes nestačí k tomu abyste měli dobrý byznys. Často dokonce s dobrým byznysem to má velmi málo společného. Určitě poznáte architekty, kteří mají skvělé realizace a návrhy, ale nemůžou si dovolit koupit lepší počítače do kanceláře nebo samotnou tu kancelář. Co musí dělat architekt ve svém podnikání aby byl efektivní? Aspekt komunikace s tím má více společného než aspekt architektonické tvorby.

Víc než stavby: přehodnocování architektury

Víc než stavby: přehodnocování architektury
Aaron Betsky
Americký teoretik a kritik architektury
Publikoval v devadesátých letech dvě průlomové knihy: Building Sex a Queer Space. Současně se kriticky věnoval palčivým problémům současnosti, jako byl fenomén urban sprawl nebo vytěžování přírodního dědictví soudobou urbanizací. Mezi jeho další významné knihy úpatří Architecture Must Burn! a Out There: Architecture Beyond Building. V roce 2008 byl hlavním kurátorem 11. Bienále architektury v Benátkách s tématem Architecture Beyond Buildings.
Aaron Betsky
Americký teoretik a kritik architektury
Publikoval v devadesátých letech dvě průlomové knihy: Building Sex a Queer Space. Současně se kriticky věnoval palčivým problémům současnosti, jako byl fenomén urban sprawl nebo vytěžování přírodního dědictví soudobou urbanizací. Mezi jeho další významné knihy úpatří Architecture Must Burn! a Out There: Architecture Beyond Building. V roce 2008 byl hlavním kurátorem 11. Bienále architektury v Benátkách s tématem Architecture Beyond Buildings.
Nepotřebujeme už víc staveb. Potřebujeme přehodnotit, nově využít a nově zabydlet stavby, které máme. Architektura by neměla být otázkou zastavování, ale zpochybňování, rozšiřování „odstavování". Je pro to environmentální důvod: nemůžeme si dovolit mrhat neobnovitelnými zdroji a půdou, abycom vytvářeli nové budovy.

Musíme si také uvědomit, že to, co v moderním světě vytváří náš domov, už nejsou stavby, která nás uvězňují uvnitř, ale spíše obrazy, formy a prostory, které nám umožňují být aktivními hráči a zaujmout kritickou pozici v naší společnosti.

Přednáška představuje nedávné pokusy vysvětlit náš moderní svět prostřednictvím odpovědí, které buď poskytuje disciplína a poznání souznějící s architekturou, nebo odpovědí na problémy architektury.
Nepotřebujeme už víc staveb. Potřebujeme přehodnotit, nově využít a nově zabydlet stavby, které máme. Architektura by neměla být otázkou zastavování, ale zpochybňování, rozšiřování „odstavování". Je pro to environmentální důvod: nemůžeme si dovolit mrhat neobnovitelnými zdroji a půdou, abycom vytvářeli nové budovy.

Musíme si také uvědomit, že to, co v moderním světě vytváří náš domov, už nejsou stavby, která nás uvězňují uvnitř, ale spíše obrazy, formy a prostory, které nám umožňují být aktivními hráči a zaujmout kritickou pozici v naší společnosti.

Přednáška představuje nedávné pokusy vysvětlit náš moderní svět prostřednictvím odpovědí, které buď poskytuje disciplína a poznání souznějící s architekturou, nebo odpovědí na problémy architektury.

Master class

Master class
Edward Burtynsky
Jeden z nejuznávanějších současných krajinářských fotografů
Ve své fotografické tvorbě se dlouhodobě soustředí na transformaci krajiny, která přichází o svůj původní charakter, a do které svou činností výrazně zasahuje člověk. Jeho fotografie znázorňující krajinu přetvářenou průmyslem jsou součástí kolekcí 15 významných muzeí po celém světě včetně Národní galerie v Kanadě, Francouzské národní knihovny, Muzea moderního umění a Guggenheimová muzeu v New Yorku.
Edward Burtynsky
Jeden z nejuznávanějších současných krajinářských fotografů
Ve své fotografické tvorbě se dlouhodobě soustředí na transformaci krajiny, která přichází o svůj původní charakter, a do které svou činností výrazně zasahuje člověk. Jeho fotografie znázorňující krajinu přetvářenou průmyslem jsou součástí kolekcí 15 významných muzeí po celém světě včetně Národní galerie v Kanadě, Francouzské národní knihovny, Muzea moderního umění a Guggenheimová muzeu v New Yorku.
Jak moc jsme si ukrojili z naší planety? Kanadský fotograf Edward Burtynsky je jedním z nejvýraznějších a nejrespektovanějších představitelů současné krajinářské fotografie. Snaží se najít pohled, ve kterém se odráží naše soužití s přírodou. Přednáška probíhala v návaznosti na výstavu Edwarda Burtynského o vlivu člověka na planetu: Edward Burtynsky: Antrophocene.

Fotograf na své master class mluví nejen o fascinaci přírodou, ale i o její razantní proměně vlivem narůstající industrializace a migrace. Burtynsky v ní přiblíží i fotografické projekty věnované antropocénu, vodě, ropě a Číně, v nichž posledních dvacet let dokumentoval přírodu přímo v centru největších industriálních oblastí světa.
Jak moc jsme si ukrojili z naší planety? Kanadský fotograf Edward Burtynsky je jedním z nejvýraznějších a nejrespektovanějších představitelů současné krajinářské fotografie. Snaží se najít pohled, ve kterém se odráží naše soužití s přírodou. Přednáška probíhala v návaznosti na výstavu Edwarda Burtynského o vlivu člověka na planetu: Edward Burtynsky: Antrophocene.

Fotograf na své master class mluví nejen o fascinaci přírodou, ale i o její razantní proměně vlivem narůstající industrializace a migrace. Burtynsky v ní přiblíží i fotografické projekty věnované antropocénu, vodě, ropě a Číně, v nichž posledních dvacet let dokumentoval přírodu přímo v centru největších industriálních oblastí světa.

BIG, FUN, CORRECT CITY

BIG, FUN, CORRECT CITY
Miroslav Šik
Česko-švýcarský architekt a pedagog
Architekt českého původu, syn významného českého ekonoma, v roce 1968 emigroval s rodiči do Švýcarska, kde dodnes žije a pracuje. V osmdesátých letech se kolem něho formoval proud tzv. analogické architektury. Architektura by podle něj měla být v souladu se svým okolím, bez vnějších efektů, z běžných materiálů. V letech 1993-94 a 1998 vyučoval architekturu v Lausanne a 1999-2018 byl řádným profesorem na ETH v Curychu. V současné době působí jako profesor architektury na AVU v Praze.

Miroslav Šik
Česko-švýcarský architekt a pedagog
Architekt českého původu, syn významného českého ekonoma, v roce 1968 emigroval s rodiči do Švýcarska, kde dodnes žije a pracuje. V osmdesátých letech se kolem něho formoval proud tzv. analogické architektury. Architektura by podle něj měla být v souladu se svým okolím, bez vnějších efektů, z běžných materiálů. V letech 1993-94 a 1998 vyučoval architekturu v Lausanne a 1999-2018 byl řádným profesorem na ETH v Curychu. V současné době působí jako profesor architektury na AVU v Praze.

Trojdílný cyklus přednášek, které legendární švýcarsko-český architekt Miroslav Šik vytvořil přímo ve spoluprácí s Centrem architektury a městského plánování aby českému publiku představil své pojetí moderního města. První přednáška s názvem BIG CITY, představí město ovlivňované jevy jako je kumulace, koncentrace a zahušťování. Velké město, které je plné firemních centrál, univerzitních kampusů, velkokapacitních nemocnic, složitých dopravních uzlů a narůstajících aglomerací. Druhá přednáška v rozebírá tzv. FUN CITY, město práce, sociálních interakcí a rodinného života, jehož určujícím prvkem je rozvíjející se elán a energie. Cyklus zakončí úvaha o CORRECT CITY, ideálním městě navrženém elitami pro obyvatele všech vrstev včetně těch slabších.
Trojdílný cyklus přednášek, které legendární švýcarsko-český architekt Miroslav Šik vytvořil přímo ve spoluprácí s Centrem architektury a městského plánováníaby českému publiku představil své pojetí moderního města. První přednáška s názvem BIG CITY, představí město ovlivňované jevy jako je kumulace, koncentrace a zahušťování. Velké město, které je plné firemních centrál, univerzitních kampusů, velkokapacitních nemocnic, složitých dopravních uzlů a narůstajících aglomerací. Druhá přednáška v rozebírá tzv. FUN CITY, město práce, sociálních interakcí a rodinného života, jehož určujícím prvkem je rozvíjející se elán a energie. Cyklus zakončí úvaha o CORRECT CITY, ideálním městě navrženém elitami pro obyvatele všech vrstev včetně těch slabších.

Layout a edice longreadu: CG.academy
Video content a text: CAMP
Pokud se vám líbil náš materiál, řekněte o něm svým přátelům. Děkujeme!
Libil se ti longread? Tak nám nech svuj "Like" a sleduj CG.academy na Facebooku.
Líbil se ti článek?
Nenech si ujít vydání nových epizod, článků a příběhů. Nebo nás sleduj na Facebooku a Instagramu.
Ještě něco ke čtení
Koukni na další zajímavé longready, podcasty a kontent!
Neváhej a přijď na školení!
Více než 7 let praxe jsme zabalili do strukturovaných kurzů a intenzivních workshopů, na kterých se naučíte tvořit skvělé architektonické vizualizace.

Sleduj náš newsletter. Nenech si ujít vydání nových článků, tutoriálů a příběhů.
Made on
Tilda